Kde nás nájdete:

ul. Janka Kráľa 4,
Banská Bystrica
(budova Proxima 2,
na Huštáku vedľa OCA)

mapa

Kontakty:

mobil: +421 907 804 634
e-mail: info@baoba.sk

Otváracie hodiny:

Po-Pi 9:30 - 18:00
So-Ne zatvorené
BAOBA.sk v sieti Facebook

19.10.2017

Potravinová intolerancia maskovaná za boreliózu

ilustratívny obrázok

Po uštipnutí kliešťom mi pri preventívnej prehliadke zistili zvýšenú hladinu IGG protilátok v krvi. Absolvovala som odborné vyšetrenia na infekčnom a neurologickom oddelení, ale akútna kliešťová borelióza mi bola vylúčená ...

Príbeh pani Lucie

"Po uštipnutí kliešťom mi pri preventívnej prehliadke zistili zvýšenú hladinu IGG  protilátok v krvi. Absolvovala som odborné vyšetrenia na infekčnom a neurologickom oddelení, ale akútna kliešťová borelióza mi bola vylúčená. Prečo mám výrazne zvýšenú hladinu protilátok IGG mi bolo vysvetlené tak, že je to pozostatok imunitnej reakcie na nejakú infekciu prekonanú v minulosti. Ak budem mať nejaké zdravotné problémy, ktoré sa pri borelióze zvyknú vyskytovať, mám vyhľadať lekára.

Odvtedy uplynulo veľa rokov a ja som za ten čas nemala problémy ako bolesti svalov, kĺbov alebo veľkú únavu. Mala som „len“ z neznámych príčin zvýšenú hladinu protilátok. Nevedela som, čo je toho príčinou, ale stále som mala na pamäti, že môj imunitný systém reaguje alebo v minulosti reagoval na nejaké neznáme “nebezpečenstvo“.
Vtedy mi vôbec nenapadlo dávať do súvislosti protilátky a svoje tráviace problémy, ktoré ma dlhé roky obťažovali.

Zhodou okolností (alebo náhody neexistujú?) som si vypočula prednášku Mgr. Ivanky Hrbáľovej výživovej konzultantky v BAOBE o potravinových intoleranciách. Všetky informácie, ktoré som sa na prednáške dozvedela, mi zrazu zapadli do seba ako skladačka puzzle. Došlo mi, že moje tráviace problémy majú možno pôvod v potravinovej intolerancii, ktorá sa dá zistiť v krvi aj podľa zvýšenej hladiny IGG protilátok. Objednala som sa na výživovú konzultáciu k p. Hrbáľovej. Výsledok Testu potravinovej intolerancie potvrdil zvýšenú hladinu IGG protilátok a intoleranciu potravín hlavne s obsahom lepku, kravské mlieko, paradajky, čokoládu. Dlhoročná záhada imunitnej reakcie bola objasnená.

Po úprave jedálnička s vylúčením potravín, na ktoré mám intoleranciu, sa mi výrazne zlepšilo trávenie, mám viac energie a cítim sa dobre."Zvýšená hladina protilátok, ktoré klientke na začiatku príbehu zistili krvným testom, vôbec nemuseli súvisieť s aktuálnym uštipnutím kliešťom. S vysokou pravdepodobnosťou to bola dlhodobo prebiehajúca imunitná odpoveď organizmu na potraviny, ktoré klientka pravidelne jedávala, ale neboli vhodné pre jej genotyp. Ak na pravidelnej báze jedávame potraviny, ktoré pre nás nie sú vhodné (hoci môžu byť všeobecne zdravé), stanú sa pre náš imunitný systém záťažou. Prečítajte si ďalší príbeh ...