Kde nás nájdete:

ul. Janka Kráľa 4, B. Bystrica
(polyfunkčný objekt Proxima 2,
na Huštáku vedľa OCA)

mapa

Kontakty:

mobil: +421 907 804 634
e-mail: info@baoba.sk

Otváracie hodiny:

Pondelok 9:30 - 17:30
Utorok 9:30 - 18:00
Streda 9:30 - 18:00
Štvrtok 9:30 - 18:00
Piatok 9:30 - 17:30
Sobota 10:00 - 12:00
Nedeľa zatvorené
BAOBA.sk v sieti Facebook
Prečítajte si príbehy ľudí, ktorým sa podarilo dosiahnuť lepšiu kvalitu života vďaka zdravej strave. Podeľte sa s nami o vlastné skúsenosti, možno práve Váš príbeh ovplyvní niekoho život ...

Príklady inšpirujú

Anka, 45 rokov, krvná skupina A
Pred dvoma rokmi som mala nadváhu, boleli ma kĺby a chrbtica, mala som zvýšený cholesterol.
Mala som pocit, že moja kolegyňa v práci staršia o desať rokov je na tom zdravotne lepšie ako ja.
Rozhodla som sa pre zmenu. Upravila som svoju životosprávu podľa potravín vhodných pre krvnú skupinu A, začala som pravidelne cvičiť.
Dnes som o 15 kg ľahšia, bolesti nemám a cholesterol je v norme. Začala som sa lepšie starať o svoju pleť, zmenila som účes. Ľudia, ktorí ma dlhšie nevideli ma nespoznávajú, vraj som omladla. Dôležité je, že sa cítim aj psychicky lepšie. Zmeny, ktoré som podstúpila stáli za to. Konečne sa opäť teším zo života.
    

Vnímaj svoje telo

Miroslav, 52 rokov, krvná skupina B
Dlhé roky som sa stravoval podľa zásad racionálneho stravovania, napriek tomu som mal nadváhu a zvýšený cholesterol. Zásady stravovania podľa kvných skupín ma zaujali hlavne preto, lebo som sám na sebe odpozoroval, že niektoré „zdravé“ jedlá mi trávia horšie a naopak po niektorých „nezdravých jedlách“ sa cítim dobre. Logiku týmto pocitom dalo poznanie vhodných potravín pre moju krvnú skupinu. Dôsledne som zmenil stravovanie podľa doporučených potravín pre krvnú skupinu B.
Veľmi dobre dokážem rozlíšiť, ktoré jedlá mi prospievajú a ktoré nie. Nemám chuť otravovať si organizmus tým, čo mi evidentne neprospieva.
Po čase som znížil svoju hmotnosť, cítim sa dobre, dokonca lepšie ako v mladších rokoch.

Čo jednému prospieva, inému škodí

Terezka, 2 roky, krvná skupina 0
Po prechode z dojčenskej stravy sa na tele dieťatka objavil nepríjemný atopický ekzém, ktorý sa dočasne zlepšil ošetrením kortikoidnými masťami. Matka Terezky počula o priaznivých účinkoch zmeny stravovania a v spolupráci s detskou lekárkou pristúpila k úprave jedálneho lístka vyradením alergizujúcich potravín. Zo stravy dieťaťa vylúčila kravské mlieko a výrobky z pšenice, vrátane detskej krupice a piškót.  Po mesiaci ošetrovania ekzému a úpravy stravy sa dostavili uspokojivé výsledky a ekzém ustúpil. Matka postupne zaraďuje do Terezkinho jedálnička potraviny vhodné pre krvnú skupinu 0.

Lektíny škodia, aj keď o nich nevieme

Janka, 25 rokov, krvná skupina A
O nejaké diéty a racionálne stravovanie sa nezaujímam, nadváhu nemám, ani nejaké veľké zdravotné problémy. Ekzém na rukách som donedávna pokladala za normálnu súčasť svojho života, veď skoro každý v mojom okolí má nejakú alergiu. Situácia sa zmenila, keď som ako aupair pracovala v zahraničí v rodine, kde sa stravovali bezlepkovou diétou. Kvôli vlastnej pohodlnosti a v snahe nekomplikovať život hostiteľskej rodine, som aj ja začala jesť potraviny z bezlepkovej diéty.
Na svoj údiv, po mesiaci sa mi ekzém na rukách stratil. Po návrate na Slovensko, som sa začala normálne stravovať a ekzém sa objavil znova. Lekárske vyšetrenia nepotvrdili celiakiu a výskyt ekzému sa pripísal zmene podnebia. Napriek tomu som znova vyskúšala bezlepkovú diétu a ekzém opäť ustúpil.
Zistila som, že tieto kožné prejavy súvisia s tým, aké potraviny jem. Presvedčila som sa o tom niekoľko krát.  Aj keď o teórii stravovania podľa krvných skupín nič neviem, niečo na tom bude, lebo to funguje.

Poznaj sám seba

Júlia, 40 rokov, krvná skupina A
Od mladosti si pamätám, že mi niektoré jedlá spôsobovali tráviace ťažkosti, ktoré som pripisovala genetickej záťaži z oslabenej funkcie žlčníka. Lekárske vyšetrenia však nepotvrdili žiadne ochorenie tráviacej sústavy. Nikdy by mi nenapadlo podozrievať zdravé potraviny ako zemiaky, paradajky alebo paprika, ktoré mám veľmi rada, že mi môžu škodiť. Nepríjemné stavy po jedle ako nadúvanie a bolesti brucha boli súčasťou môjho života.
Teória stravovania podľa krvných skupín ma prinútila zamyslieť sa nad tým, či mám posudzovať potraviny podľa obsahu výživných látok a vlastnej chuti, alebo podľa toho, ako je môj organizmus schopný tieto potraviny zužitkovať. Po rokoch skúseností s racionálnym stravovaním sa jednoznačne prikláňam k tvrdeniu, že rozhodujúca je moja individuálna znášanlivosť na potravíny a nie iba všeobecné kritériá posudzovania potraviny, bez nadväznosti na jej spracovanie v konkrétnom organizme.

Osudové stretnutia

Juraj, 27 rokov, krvná skupina 0
Od detstva som mal problémy s ochoreniami horných dýchacích ciest, počas roka som mal často nádchy, mával som upchatý nos. Počas spoločného života s mojou partnerkou som zmenil svoje stravovacie návyky. Vylúčil som bravčové mäso, údeniny vrátane šunky, jem viac surovej zeleniny, rýb, obmedzil som mliečne výrobky a výrobky z pšenice.
Dnes môžem s určitosťou povedať, že zmena životosprávy mala priaznivý vplyv na moje zdravie.
Nedám dopustiť na liečivé účinky cibule, ktorá mi pomáha pri prvých náznakoch ochorení.
Počas roka, ak aj dostanem nádchu, ľahšie ju prekonám. Aj celkovo sa cítim oveľa lepšie.

Opäť fit

Martin, 39 rokov, krvná skupina 0
Vždy som bol fyzicky veľmi aktívny. Mal som náročné zamestnanie a každý deň som trávil niekoľko hodín v posilovni. Keď sa u mňa prejavili fyzické problémy, prestal som trénovať. A aby som nepriberal na váhe a pomohol organizmu poraziť chorobu, zmenil som štýl stravovania. Obľúbené mäso som nahradil takmer vegetariánskou stravou, občas som jedol ryby. Napriek tomu sa môj zdravotný stav nezlepšil, skôr naopak. Niekoľko rokov som sa trápil s veľmi nepríjemnými príznakmi, pričom doktori nevedeli čo mi je.
Keď sa moja známa začala venovať stravovaniu podľa krvných skupín, súhlasil som s jej návrhom vyskúšať diétu, ktorá mala byť vhodná pre moju krvnú skupinu. Opäť som začal jesť mäso a prvé výsledky som pocítil už po týždni. Cítim sa výborne a pomaly znova začínam s tréningom.

Zbohom depresia

Nina, 31 rokov, krvná skupina AB
Depresie a nevysvetliteľný smútok ma trápia a prenasledujú odkedy si pamätám. Vyskúšala som rôzne oficiálne aj alternatívne metódy aby som sa zbavila  nepríjemných pocitov. Cvičila som, dokonca som si upravila stravu, lebo som niekde čítala, že ak je telo zatoxikované, môže to ovplyvňovať aj psychický stav. Vylúčila som mäso, sladkosti, mliečne výrobky. Trochu som schudla a zlepšila sa mi pleť, ale na psychickom stave sa nezmenilo vôbec nič. Potom sa moji rodičia „zbláznili“ do stravovania podľa krvných skupín. Bolo mi to smiešne – ako môže krvná skupina súvisieť  so stravou a zdravím. Bola som však taká zúfalá, že som to vyskúšala. Hneď prvý týždeň ako som do svojej stravy opäť zaviedla mäso (morčacie a jahňacie), vajíčka a kyslomliečne výrobky a zjednodušila zloženie jedál, môj stav sa začal zlepšovať. Nemôžem povedať, že by som sa depresie zbavila úplne. Ale teraz viem, že 90% môjho psychického trápenia je spôsobená tým, čo sa deje s telom. Keď pravidelne cvičím, relaxujem a dávam si pozor na to čo jem a pijem, je mi dobre :)