Kde nás nájdete:

ul. Janka Kráľa 4,
Banská Bystrica
(budova Proxima 2,
na Huštáku vedľa OCA)

mapa

Kontakty:

mobil: +421 907 804 634
e-mail: info@baoba.sk

Otváracie hodiny:

Pondelok 9:30 - 17:30
Utorok 9:30 - 18:00
Streda 9:30 - 18:00
Štvrtok 9:30 - 18:00
Piatok 9:30 - 17:30
Sobota 10:00 - 12:00
Nedeľa zatvorené
BAOBA.sk v sieti Facebook

Teória stravovania podľa krvných skupín

Autormi teórie stravovania podľa krvných skupín sú doktor P. J. D´Adamo a jeho syn. Táto teória vznikla empiricky - na základe pozorovania veľkej skupiny pacientov a ich reakcií na istý stravovací režim. Zistili, že pri tej istej strave pacienti prospievajú rôzne. Niektorým daný jedálniček prospieval, iným sa naopak zdravotný stav zhoršil. Pri analýze ich zdravotných záznamov sa zistilo, že podobne reagujú pacienti s rovnakou krvnou skupinou. Na základe tejto skúsenosti vykonali prieskum na ďalšej populácii a podľa ich reakcií vytvorili zoznamy potravín vhodných a nevhodných pre jednotlivé krvné skupiny.

V súčasnosti je táto teória prekonaná a zrevidovaná samotnými autormi. Dlhoročná prax totiž ukázala, že aj v rámci jednej krvnej skupiny sa vyskytujú rozdiely (jednoducho povedané niektorým 0-kám zoznam potravín pre KS 0 "sedí" úplne, iným zas nie).

Upozornenie

Stravovanie podľa krvných skupín vzbudilo Váš veľký záujem a mnoho otázok. Aj v našom poznaní ohľadom stravovania nastal posun a v súčasnosti uprednostňujeme individuálnu konzultáciu s klientom a zostavovanie jedálnička na mieru. Krvná skupina síce zostáva dôležitým, ale nie jediným parametrom, ktorý nás vedie k určeniu toho najvhodnejšieho stravovacieho režimu pre konkrétneho človeka.

Pokiaľ máte skutočný záujem o nájdenie toho najvhodnejšieho stravovacieho plánu pre Vás, dohodnite si osobné stretnutie.  Vytvoríme pre Vás jedálny lístok na mieru, ktorý nebude len "diétou", ale základom stravovania na celý život.

Podľa najnovších poznatkov existuje niekoľko metabolických typov, pričom krvná skupina je len jedným z mnohých parametrov. Proces určovania metabolického typu je zložitý a vyžaduje analýzu v niekoľkých krokoch. Ak máte záujem o určenie Vášho metabolického typu, kontaktujte nás.

Imunitná reakcia na potravu

Určite sa už každý stretol s informáciou, že pacient s krvnou skupinou 0 musí pri transfúzii krvi dostať krv od darcu s krvnou skupinou 0. Pacient s krvnou skupinou A musí pri transfúzii krvi dostať krv od darcu s krvnou skupinou A alebo od darcu s krvnou skupinou 0. Človek s krvnou skupinou AB je považovaný za univerzálneho príjemcu, preto môže dostať transfúziu krvi s akoukoľvek krvnou skupinou. Podobným spôsobom ako červené krvinky reagujú na antigény inej krvnej skupiny, reagujú aj na určité zložky potravy ktorú prijímame.

Zdravotné riziká pre jednotlivé krvné skupiny

Medzi krvnou skupinou a zdravím je silná väzba. Predstavitelia každej krvnej skupiny majú svoje silné aj slabé stránky. Krvná skupina je kľúčom k imunitnému systému, ktorý má kontrolu nad vírusmi, baktériami, chemickými látkami, stresovými faktormi.