Kde nás nájdete:

ul. Janka Kráľa 4,
Banská Bystrica
(budova Proxima 2,
na Huštáku vedľa OCA)

mapa

Kontakty:

mobil: +421 907 804 634
e-mail: info@baoba.sk

Otváracie hodiny:

Pondelok 9:30 - 17:30
Utorok 9:30 - 18:00
Streda 9:30 - 18:00
Štvrtok 9:30 - 18:00
Piatok 9:30 - 17:30
Sobota 10:00 - 12:00
Nedeľa zatvorené
BAOBA.sk v sieti Facebook

Imunitná reakcia na potravu

Určite sa už každý stretol s informáciou, že pacient s krvnou skupinou 0 musí pri transfúzii krvi dostať krv od darcu s krvnou skupinou 0. Pacient s krvnou skupinou A musí pri transfúzii krvi dostať krv od darcu s krvnou skupinou A alebo od darcu s krvnou skupinou 0. Človek s krvnou skupinou AB je považovaný za univerzálneho príjemcu, preto môže dostať transfúziu krvi s akoukoľvek krvnou skupinou. Podobným spôsobom ako červené krvinky reagujú na antigény inej krvnej skupiny, reagujú aj na určité zložky potravy ktorú prijímame.

Pri darcovi krvi nezáleží na pohlaví ani na rase, ale len na krvnej skupine a jej podskupine. Nedodržanie tejto zásady sa prejaví silnou imunitnou obrannou reakciou pacienta, ktorá sa končí jeho smrťou.

Akú úlohu majú červené krvinky v mechanizme imunitnej reakcie?

Červené krvinky jednotlivých krvných skupín sa líšia v štruktúrach chemických látok - antigénov, ktoré sú prítomné na jej povrchu.

Antigény jednotlivých krvných skupín sú:

  • pre krvnú skupinu 0 je to základný cukor - fukóza.
  • pre krvnú skupinu A je to zložený cukor - fukóza a N-acetylgalaktózamín
  • pre krvnú skupinu B je to zložený cukor - fukóza a d-galaktóza
  • pre krvnú skupinu AB je to zložený cukor - fukóza a N-acetylgalaktózamín a d-galaktóza.

Krvná skupina A má v plazme protilátky proti krvnej skupine B a naopak.
Krvná skupina 0 má v plazme protilátky proti krvným skupinám A a B.
Krvná skupina AB nemá protilátky proti krvným skupinám A,B.

Preto sa donedávna zjednodušene hovorilo, že krvná skupina 0 je univerzálnym darcom, ale prijať môže len krvnú skupinu 0. Krvná skupina AB je univerzálnym príjemcom, ale darcom môže byť len pre krvnú skupinu AB.
Pomerne nedávno sa toto pravidlo upravilo a v súčasnosti by mal každý človek dostať transfúziu s takou krvnou skupinou, akú má.

Imunitný systém napriek nesmiernej komplexnosti pracuje na základnom princípe rozlišovania vlastného a cudzieho. Jedným z najsilnejších antigénov imunitného systému v ľudskom tele sú antigény krvných skupín. Chemické odlišnosti antigénov krvných buniek spôsobujú, že červené krvinky pacienta napríklad s krvnou skupinou B reagujú na červené krvinky darcu krvnej skupiny A ako na „cudzieho nepriateľa“. Protilátky imunitného systému sa začnú produkovať proti bunkám cudzej krvnej skupiny, čo sa prejavuje ich zhlukovaním - aglutináciou.

Podľa teórie Dr. D´Adama funguje podobný princíp biochemickej reakcie červených krviniek aj v kontakte s potravinovými alergénmi - lektínmi. Každá krvná skupina odlišným spôsobom reaguje na rovnaký typ lektínu.

Čo sú lektíny?

Lektíny sú rôznorodé bielkovinové zložky potravín, ktoré dokážu ovplyvňovať stav našej krvi.

Dlhodobým pozorovaním, ktoré bolo overené laboratórnym výskumom a potom skúsenosťou mnohých pacientov, sa zistilo, že ľudia v závislosti od svojej krvnej skupiny reagujú rôzne na tie isté potraviny. Konkrétne na špecifické úseky bielkovinového reťazca, ktoré Dr. D´Adamo nazval lektínmi. Pokiaľ konzumujeme potraviny, ktoré pre nás nie sú vhodné, lektíny reagujú s našou krvou a vytvárajú zhluky - takzvane aglutinujú. Keď konzumujeme vhodné alebo neutrálne potraviny, tento proces nenastáva.

Až 95% lektínov z bežnej stravy sa z organizmu metabolickými procesmi vylúči, ale zvyšných 5% z nich sa prefiltruje do krvi. Lektíny z nevhodných potravín v organizme spôsobujú zápaly črevnej sliznice, reagujú s bielymi krvinkami, podporujú vznik rôznych onemocnení a významne podporujú obezitu. Na aglutinačné pôsobenie lektínov v krvi reaguje aj nervové tkanivo podráždením.

Dodržiavaním plánu stravovania podľa krvných skupín môžete:

  • vyhnúť sa bežným vírusovým a iným infekciám;
  • schudnúť, pretože sa telo zbaví jedov a tukov;
  • úspešne bojovať so život ohrozujúcimi ochoreniami ako sú rakovina, cukrovka, zlyhanie pečene, srdcovo-cievne ochorenia;
  • spomaliť procesy starnutia.

Stravovanie podľa krvných skupín nie je všeliekom, ale spôsobom znovuobjavenia prírodných ochranných funkcií imunitného systému a na vyčistenie krvi od škodlivých aglutinujúcich lektínov.