Kde nás nájdete:

ul. Janka Kráľa 4,
Banská Bystrica
(budova Proxima 2,
na Huštáku vedľa OCA)

mapa

Kontakty:

mobil: +421 907 804 634
e-mail: info@baoba.sk

Otváracie hodiny:

Pondelok 9:30 - 17:30
Utorok 9:30 - 18:00
Streda 9:30 - 18:00
Štvrtok 9:30 - 18:00
Piatok 9:30 - 17:30
Sobota 10:00 - 12:00
Nedeľa zatvorené
BAOBA.sk v sieti Facebook

06.05.2017

Genetika nie je železná košeľa

ilustratívny obrázok

To, čo skutočne ovplyvňuje našu súčasnú kondíciu, nie sú až tak ZDEDENÉ GÉNY, ako skôr ZDEDENÉ NÁVYKY. To čo nakupujeme, varíme, jeme, maškrtíme, či máme vzťah k fyzickej aktivite, aké sú naše mentálne nastavenia ...

Začnem trochu morbídne, ale veľmi užitočnou historkou. Pred mnohými rokmi sa jeden rodinný priateľ opýtal mojej mamy, či chce zomrieť zdravá. Ona sa zamyslela a pokojne odpovedala "áno". Mohla mať vtedy asi toľko rokov ako ja teraz (okolo 40).

S odstupom času môžem povedať, že k svojmu cieľu pristupuje zodpovedne. Dokonca sa ku koncu kariéry rozhodla opustiť dobre platenú prácu a zvolila si cestu učiť umeniu "byť zdravý tak dlho ako je to len možné" aj ostatných. 

Na túto anekdotu existujú obvykle 2 typy reakcií:

  1. ironicko-skeptická
  2. obdivno-súhlasná

Prvých je zatiaľ viac. Sú to tí, ktorí hovoria, že telo musí ísť do hrobu zhumpľované a potom ešte takí, čo veria, že výživa nič neznamená.

Našťastie ten druhý tábor postupne narastá. Tých, ktorí si uvedomujú, že našu kondíciu dokážeme pozitívne ovplyvniť tým, ako žijeme a že zdravie nášho potomka môžeme doslova naprogramovať dokonca ešte pred jeho počatím. A že prípadné chyby, ktorých sme sa počas života dopustili, môžeme aspoň v istej miere napraviť skoro v ktoromkoľvek veku.

Často spomínaná genetika v tomto prípade hrá oveľa menšiu rolu než si myslíme. Samozrejme nedokážeme odstrániť Downov syndróm (aj keď jedna samozvaná odborníčka sa ma o tom snažila presvedčiť), ale môžeme predísť vysokému krvnému tlaku, obezite, cukrovke, zvýšenému cholesterolu ... aj keby nimi trpeli tri predchádzajúce generácie.

Pretože to, čo skutočne ovplyvňuje našu súčasnú kondíciu, nie sú až tak ZDEDENÉ GÉNY ako skôr  ZDEDENÉ NÁVYKY. To čo nakupujeme, varíme, jeme, maškrtíme, či máme vzťah k fyzickej aktivite, aké sú naše mentálne nastavenia ...

Je dokázané, že kondícia ľudstva (hlavne tej časti, ktorá praktikuje tzv. západný štýl života, pod čím rozumieme: nadmerný pobyt v uzavretých priestoroch, málo pohybu, málo plnohodnotnej stravy,veľa chémie, negatívne mentálne vzorce, čudné medziľudské vzťahy a iste si tam ešte niečo dosadíte) sa z generácie na generáciu zhoršuje.

Zároveň je jasné, že dnešné deti jedia PRIVEĽA CUKRU a BIELEJ PŠENIČNEJ MÚKY, zároveň PRIMÁLO ZELENINY, VLÁKNINY, DOBRÝCH BIELKOVÍN a ZDRAVÝCH TUKOV. Majú málo pohybu a veľa sedia pred televízorom/počítačom/tabletom... Seniori sú na tom lepšie snáď len pri tom cukre, ale zato ho hojne doprajú svojim vnúčatám, v dobrej viere, že im dávajú to najlepšie. 

Iste sa nájdu takí, ktorí medzi týmito dvoma informáciami nebudú vidieť súvislosť. Nájdu sa dokonca aj takí, ktorí nevidia vôbec žiadnu súvislosť medzi stravou a zdravím. Dobrá správa ostatných je, že návyky sa môžu začať meniť ihneď.

To je veľkou výzvou pre súčasnú generáciu rodičov a starých rodičov. Začať formovať u detí také návyky, ktoré budú predpokladom pre DLHÝ, ale hlavne KVALITNÝ a ZDRAVÝ ŽIVOT. Pretože nielen "sme to čo jeme", ale BUDEME čo jeme.

Teraz prirodzene nastáva otázka, čo sú tie správne návyky? Čo je zdravá strava a ako si vybrať z toho množstva protirečivých teórií? Vnímam to ako naše životné pracovné posolstvo: študovať, skúšať a kriticky hodnotiť, oddeľovať otruby od bielej múky a pomáhať zorientovať sa tým, ktorí "chcú zomrieť ale hlavne žiť zdraví".

Autor: Mgr. Ivana Hrbáľová