Kde nás nájdete:

ul. Janka Kráľa 4,
Banská Bystrica
(budova Proxima 2,
na Huštáku vedľa OCA)

mapa

Kontakty:

mobil: +421 907 804 634
e-mail: info@baoba.sk

Otváracie hodiny:

Po-Pi 9:30 - 18:00
So-Ne zatvorené
BAOBA.sk v sieti Facebook

01.01.2019

Tehotenské chúťky

ilustratívny obrázok

Výžive sa profesionálne venujem už nejaký ten piatok. Napriek tomu som pri oboch mojich tehotenstvách podstúpila neľahkú skúšku, ktorá ma preverila po osobnostnej aj odbornej stránke :).

Obidve „skúšky“ sa týkali podivných chutí, ktoré sa počas tehotenstva môžu objaviť. Kyslé uhorky s lekvárom, pizza so šľahačkou, jahody s klobásou už tak trochu patria k folklóru.
A bola som na to pripravená! Ale stalo sa čosi úplne iné.

Pri prvom dieťati

mi skoro celý prvý trimester bolo nevoľno, takže som na úvod schudla asi 3 kilá. Potom sa jedenie vrátilo do normálu. Bábätko sa vyvíjalo bez problémov, až do posledného trimestra, kedy sa už bábätko a môj žalúdok nevedeli dohodnúť na využití spoločného priestoru. Takže som opäť jedla pomenej.
Keď som porodila, vážila som o 5 kíl menej, než je moja optimálna hmotnosť.
V tej chvíli sa naštartoval môj pud sebazáchovy a začali sa neriadené nájazdy do najbližšieho obchodu.
Padali celé balíky chipsov, marshmallows, čokolády …. až kým mi po VYŠE TÝŽDNI nedošlo, že niečo nie je v poriadku. Že tie hory cukru, soli, nasýtených tukov nebudú to najlepšie pre mňa, ani pre bábätko. Už som sa asi vyjedla dosť na to, že som bola schopná zapojiť logiku a profi server.
A doplo mi, že tá nenormálna chuť na tony pochutín a sladkostí má svoju príčinu – obrovský nedostatok energie. A čo je lepší zdroj energie ako jednoduchý cukor? Predsa dobrý tuk! Tak som začala na chlebík dávať viac masielka, na šalát viac oleja, do ryže viac výpeku a do 3 dní bol pokoj.
cukriky

Pri druhom dieťati

som pred otehotnením dobrovoľne podstúpila nízkosacharidový stravovací experiment. Všetko bolo výborné, bola som vyrysovaná ako Dara Rollins, energie na rozdávanie, chuť na sladké žiadna a tu zrazu bum! Chodím po obchode a tečú mi sliny na biele rožky!
rožok
Ako? Prečo? Už roky sa stravujem bezlepkovo a biely rožok som nejedla ešte dlhšie!
Príčinu som pochopila, keď mi došlo, že som tehotná. Bábätko potrebuje všetky živiny, aj sacharidy v primeranom množstve. Keďže som už bola staršia, o čosi rozumnejšia a aj pripravenejšia na neočakávané, hneď som vedela, čo robiť. A chuť na biele rožky? Pri konečne vyváženej strave bola čoskoro len bledou spomienkou.

Takže nech si vaše telo pýta čokoľvek, nie vždy je to to, čo skutočne potrebuje. Alebo v tej podobe ako to potrebuje. Niekedy používa jazyk tajomný a treba venovať trochu času a úsilia, aby sme tie posolstvá dešifrovali vo svoj prospech.

Autor: Mgr. Ivana Hrbáľová