Kde nás nájdete:

ul. Janka Kráľa 4,
Banská Bystrica
(budova Proxima 2,
na Huštáku vedľa OCA)

mapa

Kontakty:

mobil: +421 907 804 634
e-mail: info@baoba.sk

Otváracie hodiny:

Pondelok 9:30 - 17:30
Utorok 9:30 - 18:00
Streda 9:30 - 18:00
Štvrtok 9:30 - 18:00
Piatok 9:30 - 17:30
Sobota 10:00 - 12:00
Nedeľa zatvorené
BAOBA.sk v sieti Facebook

04.03.2015

Zdravo alebo bezlepkovo?

ilustratívny obrázok

Chlieb s maslom a šunkou na raňajky, na desiatu koláč, na obed cestoviny, na olovrant keksík a na večeru jablková žemľovka. Takto vyzerá každodenná strava mnohých z nás. Sú však ľudia, pre ktorých by takýto deň znamenal vážne poškodenie zdravia a možno aj ohrozenie života. Každé zo spomínaných jedál totiž obsahuje lepok.

Človek, ktorý netrpí celiakiou, sa obvykle netrápi tým, či jeho strava lepok obsahuje. No podľa posledných lekárskych výskumov istou úrovňou intolerancie na túto bielkovinu trpí omnoho väčšie percento populácie, než sa bežne uvádza.

Prejavy ako bolesti brucha, bolesti hlavy, depresia, kožné reakcie, hnačka alebo zápcha, problémy v oblasti reprodukčného zdravia, bolesti kĺbov, problémy so štítnou žľazou atď, pripisujú iným príčinám, alebo im nevenujú pozornosť.
Súbor týchto príznakov má aj svoj odborný názov: neceliakálna gluténová senzitivita (citlivosť na lepok u ľudí, ktorí nemajú diagnostikovanú celiakiu), ktorou možno trpí viac ako 70% svetovej populácie.
Potraviny s vysokým obsahom lepku majú nepriaznivý vplyv na nás všetkých, hoci si to nemusíme uvedomovať. Zahlieňujú, odčerpávajú vitamín B, zásobujú nás len prázdnymi kalóriami, takže môžu prispievať k vzniku nadváhy, tráviacich problémov, alergií, cukrovky, chudokrvnosti a dokonca neplodnosti.

Bohužiaľ, vyhnúť sa lepku nie je až také jednoduché. Lepok na nachádza nielen v pečive, cukrovinkách a cestovinách, ale aj v mnohých potravinách, kde by sme ho vôbec nečakali. Pudingy, mäsové výrobky, omáčky, horčica, kečup, žuvačky, niektoré druhy alkoholu a mäkkých syrov, zmrzlina a dokonca lieky obsahujú prísady, či stabilizátory s obsahom lepku. Situácia celiatikov je o to komplikovanejšia, že spolu so zvýšenou citlivosťou na lepok sa často vyskytuje aj neznášanlivosť na iné potraviny (kvasnice, huby, sója, vajcia alebo mlieko).

Zdravo alebo bezlepkovo?

Pre celiatikov sa vyrábajú špeciálne potraviny z prísne kontrolovaných bezlepkových surovín. V súčasnosti už existuje nesmierne široký trh s bezlepkovými potravinami a aj na mnohých bežných potravinách nájdeme označenie s prečiarknutým kláskom (avšak na chlebe, pečive, alebo seitane, ktorý je v podstate samý lepok, sa toto varovanie z mne neznámych dôvodov často nenachádza). V ponuke sú aj produkty pre ľudí s kombinovanou alergiou, napríklad na lepok a laktózu zároveň. Špecializované predajne, lekárne a niektoré predajne zdravej výživy ponúkajú bezlepkovú múku, pečivo, cestoviny, sladkosti, nápoje aj mäsové výrobky.

V bezlepkových produktoch sa pšenica nahrádza kukuricou, ryžou a zemiakmi. No na dosiahnutie príťažlivej chuti a konzistencie obsahujú množstvo umelých farbív, zahusťovadiel a konzervantov. Preto človek trpiaci neznášanlivosťou na lepok alebo celiakiou, ktorý sa chce zároveň stravovať zdravo, stojí pred vážnou dilemou. Stravovať sa zdravo, alebo bezlepkovo?

Pacienti s diagnostikovanou celiakiou reagujú na lepok ako na jed. Musia prísne pridržiavať odporúčanú diétu a prijímať len certifikované bezlepkové potraviny od spoľahlivých dodávateľov. Preto nemajú veľmi na výber. Ak sa predsa len rozhodnete zaradiť do svojej stravy aj prirodzene bezlepkové potraviny, dávajte pozor na ich pôvod, pretože mohli byť spracovávané spolu s pšenicou alebo inou nevhodnou obilninou.

Ľudia s neznášanlivosťou na lepok však majú omnoho väčšie možnosti. Existuje široký výber prirodzene bezlepkových a zároveň zdravých potravín. Z obilnín je to napríklad ryža, pšeno, pohánka, kukurica alebo menej známe amarant, quinoa a čirok. Väčšinu z nich je možné zohnať v podobe celých zŕn, múky, alebo krupice. Sú dostupné aj v podobe extrudovaných chlebíkov, pukancov a cestovín. Niektorí slovenskí odborníci varujú pred bezlepkovou stravou, pretože vraj neobsahuje dostatok vlákniny. Pokiaľ však konzumujeme vyššie menované obilniny v celozrnnej verzii, nedostatok vlákniny nám určite nehrozí.

Ďalšou možnosťou sú strukoviny, zelenina, ovocie, mäso, ryby a mliečne výrobky. Vyberajte si potraviny, ktoré prešli minimálnymi technologickými úpravami, pretože pri nich existuje menšie riziko, že obsahujú nevhodné prísady. Uprednostňujte čerstvé potraviny, ktoré nepotrebujú konzervanty a stabilizátory.
Kto si nevie predstaviť život bez sladkého nedeľného dezertu má tiež široké možnosti: pšenový nákyp, pohánkové alebo ryžové palacinky, muffiny, nekonečné množstvo ovocných a mliečnych sladkostí. Môžete si upiecť vlastné chutné koláčiky, ktoré síce možno nebudú také lákavé a nadýchané ako z pšeničnej múky, ale budú chutné, zdravé a bezlepkové. Inšpirujte sa našimi receptami.

Ak sa rozhodnete pre bezlepkovú diétu, napriek tomu, že netrpíte celiakiou, môže to mať pre vás nečakane pozitívne dôsledky. Môžete sa zbaviť nadbytočných kilogramov a chronickej nádchy, odľahčíte trávenie, možno sa vám zlepší pleť, odznejú nepríjemné bolesti hlavy a kĺbov.
A možno časom zistíte, že chlieb, bez ktorého ste si nevedeli predstaviť deň, vám vlastne až tak nechýba.

Stručný prehľad vhodných a nevhodných potravín pri bezlepkovej diéte

Prirodzene bezlepkové obilniny

Vhodné potraviny   

Nevhodné potraviny

amarant
kukurica
pohánka
pšeno
quinoa
ryža
čirok
výrobky z týchto obilnín
zemiaky
zelenina
ovocie
strukoviny
vajcia
huby
mäso a ryby
mliečne výrobky
sójová omáčka Tamari
sójové miso
ryžové miso
čisté bylinky a koreniny
pšenica
raž
jačmeň
ovos
výrobky z týchto obilnín
keksy, piškóty
priemyselne spracované
mäsové výrobky (párky, paštéty, šunka často obsahujú múku alebo škrob)
seitan (skoro čistý lepok)
instantné polievky
strúhanka a obaľovacie zmesi
omáčky (aj sójové omáčky, Shoyu)
bežná horčica, kečup
koreniace zmesi a bujóny
zmrzlina
mäkké syry
žuvačky
instantná káva

Ako nahradiť tradičný jedálny lístok bezlepkovými potravinami


Bežné jedlo Bezlepkové jedlo
raňajkychlebík s maslom a so šunkou1. pšenová kaša so slivkami a škoricou
2. pohánkový kváskový chlieb
3. pohánkové vločky s ovocím
desiata tvarohový koláč     1. čerstvé ovocie, zelenina
2. pohánkové sušienky
3. prírodný jogurt
obed cestoviny s omáčkou1. grilované morčacie prsia so zeleninou
2. rizoto
3. zeleninový šalát a pečené zemiaky
olovrant keksík1. miska sušeného ovocia s orieškami
2. ryžové extrudované chlebíky
3. proteínová tyčinka
večera jablková žemľovka1. hustá zeleninová polievka
2. hubová praženica
3. čínske ryžové rezance s omáčkou
Našu ponuku bezlepkových produktov nájdete tu.

Autor: Mgr. Ivana Hrbáľová