Kde nás nájdete:

ul. Janka Kráľa 4,
Banská Bystrica
(budova Proxima 2,
na Huštáku vedľa OCA)

mapa

Kontakty:

mobil: +421 907 804 634
e-mail: info@baoba.sk

Otváracie hodiny:

Po-Pi 9:30 - 18:00
So-Ne zatvorené
BAOBA.sk v sieti Facebook

02.01.2019

Hľadanie zázračného lieku

ilustratívny obrázok

Tento článok je síce staršieho dáta, ale v kontexte udalostí posledných týždňov opäť nadobúda nový význam.

Ako v obliekaní, aj vo výžive existujú módne vlny. Najprv vajcia áno, potom zas nie. A teraz opäť áno, dokonca sa teraz zaraďujú k superpotravinám. Naše babičky a mamičky bežne používali masť a maslo, kým niekto neprišiel s tým, že sú pre nás oveľa zdravšie umelo vyrobené nátierky a oleje z prešľachtených plodín.
Istý čas bolo zdravé všetko špaldové, teraz by bolo dobré vylúčiť nielen obyčajnú pšenicu, ale lepok ako taký.

A potom sú tu tiež éry výživových doplnkov a špeciálnych potravín, ktoré sľubujú detoxikovať, ozdraviť trávenie, bojovať proti osteoporóze, proti únave, proti parazitom ... napríklad aloe, chlorella, moringa, omega-3, makový olej, kokosový olej, olivový olej, rôzne tinktúry, atď.

Všetky tieto potraviny a doplnky majú niečo spoločné:

  1. Sú výborné pre naše zdravie.

  2. V nejakom období im boli prisúdené všemožné a univerzálne liečivé schopnosti.

  3. Po istom čase záujem o ne prirodzene opadne, lebo sa zistí, že všetky naše problémy nevyriešia.

  4. A tak pokračujeme ďalej a hľadáme ďalší zázrak, ktorý naše rôznorodé trápenia odstráni ako šmahom čarovného prútika.

Tieto módne vlny sú motivované rôznymi záujmami, od trhovo-ekonomických, cez zdravotné, až po filozofické. A netreba zabudnúť ani na obyčajnú ľudskú nevedomosť.

Ich leitmotívom býva snaha prispieť k tomu, aby sme sa ako ľudstvo mali a cítili lepšie. Človek je však tvor lenivý a vždy pripravený voliť cestu, ktorá sa javí ako ľahšia. Veď je predsa také jednoduché (a celkom cool) pojedať celý deň nezdravosti, umeliny, pochutiny ... a potom si dať "pilulku", ktorá jednoducho všetko vyrieši. Aj výskum ľudského genómu (gén pre cukrovku, gén pre celiakiu, gén pre obezitu a pod.) sľubuje prevrat v starostlivosti o ľudské zdravie, ale osobne som presvedčená, že skutočne užitočné výsledky bežne dostupné obyčajným ľuďom sú v nedohľadne.

Všetky tieto riešenia majú tiež čosi spoločné - zbavujú nás zodpovednosti voči svojmu telu, lebo prinášajú falošnú nádej na elimináciu hrozby civilizačných ochorení hneď a zaraz, bez námahy.

Všetci dostávame do vienka nejaký genetický základ, pochádzame z nejakého rodinného prostredia a krajiny, ktorá formuje naše návyky, chute ... v tom sme rozdielni. Ale všetci rovnako máme v prípade potreby možnosť tento základ meniť k lepšiemu.

Kto sa vydal na cestu hľadať dobrý životný pocit, dobrý pocit z vlastného tela, pocit sily a energie vie, že je to cesta zdĺhavá a neraz strastiplná. Sprevádzaná mnohými pošmyknutiami, slepými uličkami, falošnými skratkami. Najprv sa treba zorientovať v obrovskom množstve (často rozporuplných) informácií, vybrať si z nich zmysluplný výsek, testovať na sebe, čo a kedy mi robí a nerobí dobre. A potom sa toho držať a vytrvať, kým toto úsilie začne prinášať výsledky.

V skratke, nie je to ani rýchle ani jednoduché. Mne však logicky a z vlastných skúseností vychádza, že je to jediné možné a trvalo udržateľné.

ZÁVER

Zdravotné problémy mali ľudia vždy a vždy ich budú mať. Tieto problémy vždy v nejakej miere budú súvisieť s tým čo jeme, ako sa hýbeme, myslíme a aké máme vzťahy. Z pohľadu výživy môžeme príčiny vzniku zdravotných problémov západnej spoločnosti rozdeliť do základných kategórií:

PROBLÉMY Z:

  1. nadvýživy (jeme príliš veľa kalórií)

  2. podvýživy (jeme príliš málo skutočne hodnotných potravín)

  3. nevyváženej stravy (uprednostňovanie jedného druhu potravy, nedostatočná konzumácia dôležitých živín alebo nerešpektovanie individuálnych potrieb nášho organizmu)

    Netreba zabúdať na to, že tým čo jeme nekŕmime len seba ale aj ten úžasne rozmanitý a neprebádaný svet baktérií, ktoré v našom tele bývajú. Treba sa s nimi spriateliť. Pochopiť, čo im robí dobre a čo ich poteší (dúfam, že tento článok nebude čítať nijaký psychiater, lebo ma iste onálepkuje nejakou peknou novou diagnózou, napr. baktériofília alebo gastrorexia).

Zmena nepríde za deň ani za týždeň. Pravdepodobne to bude trvať mesiace až roky. Ale výsledok vždy stojí za to.

CITÁT NA ZÁVER:
Najčastejšie ide o rady, ktoré znejú veľmi jednoducho, až by sa vám zdalo, že ide o klišé. Je však oveľa ťažšie sa ich v praxi aj držať. Na to, aby bol človek zdravý, potrebuje nielen zdravú stravu a pravidelný pohyb, ale taktiež lásku, priateľov, dobré vzťahy s ľuďmi, zdravé životné prostredie a kultúrne vyžitie. Ak sú tieto faktory v rovnováhe, väčšinou sme šťastní a zdraví. (Jan Hnízdil)


Autor: Mgr. Ivana Hrbáľová